Pozycja Trzcielska (niem. Tirschtiegelstellung, choć spotykana jest również ona pod nazwą Tirschtiegelriegel, czyli Rygiel Trzcielski). Była to linia mobilizacyjna – przeznaczona do rozbudowy w wypadku ogłoszenia mobilizacji niemieckiej armii. Miała charakter umocnień zabezpieczających Umocniony Łuk Odry i Warty (znany szerzej jako Międzyrzecki Rejon Umocniony – MRU) , choć znacznie przekraczała długość jego długość. Co ważne, miała charakter przede wszystkim polowy, ziemno-drewniany, chociaż została w kilku miejscach „wzmocniona” niewielkimi obiektami stałymi. Powstawała w dwóch etapach:

  1. W latach 1937-39: wzniesiono wówczas wszystkie obiekty stałe oraz niewielką część fortyfikacji polowych.
  2. W roku 1944: zwiększono jej głębokość, wykopano dziesiątki kilometrów rowów przeciwpncernych, setki kilometrów okopów.

Dla naszego zespołu ważnym motywem jest fakt, iż poprzez Gminę Przytoczna przebiega jeden z najważniejszych odcinków Pozycji Trzcielskiej. Uważamy, że jest to istotny wątek w najnowszej historii Przytocznej i jej pięknych okolic. Jest to niewątpliwie również intrygująca atrakcja turystyczna, co ma szczególne znaczenie w czasach, kiedy dużą popularnością cieszy się tzw. „turystyka historyczna”.

Pragniemy, aby stworzona przez nas strona zachęcała do eksploracji opisywanej linii umocnień, szczególnie na terenie Gminy Przytoczna. Może być szczególnie pomocna w tym stworzona przez Nas mapa rowów przeciwpacnernych na terenie Gminy Przytoczna, która znajduje się w zakładce „Umocnienia polowe”.

Zespół: Hanna Koszko, Michał Płaszczyk, Kamil Kulisz, Błażej Hacaś

9 thoughts on “Witamy!

  1. Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

  2. „I will immediately snatch your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me understand so that I may just subscribe. Thanks.”

  3. „”Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that Thank you for lunch!””

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *